Plastic guys jsou na Hithitu! Zpracujme společně 100 000 kg plastu.  Číst více →

Menu

Často kladené otázky

Zde naleznete všechny otázky, které jsme nasbírali od klientů za dobu naší existence.
Věříme, že mezi nimi najdete to, co vás zajímá. Majitele podniků bude zajímat hlavně nákup, truhláře nejspíš obrábění tohoto nevšedního materiálu a designéra třeba všechno. Vše na jednom místě! A pokud zde něco nenajdete, stále jsme tu pro vás.

Desky

GOD panely

Jsou vodotěsné a odolné vůči většině chemikálií.
Materiál lze opracovávat nástroji na dřevo. Dá se do něj vrtat, řezat (CNC, dřevoobráběcí pilové kotouče, frézky a vodní paprsek). Desky lze brousit a leštit, aby se dosáhlo jakéhokoliv povrchu od matu po lesk. Skupiny PS a PET jdou leštit lépe než ostatní. Panely mohou být tepelně tvarovány do různých ohybů, aby vytvořily výrazné tvary pro vaše návrhy. Materiál se snadno spojuje šrouby, případně lepidlem nebo speciálním upevněním.

Jaké velikosti vyrábíme?

Nabízíme standardní formát ve velikosti 1000 × 1000 mm. Rozšířený formát je prodloužený na jedné straně do rozměru 1500 × 1000 mm. V průběhu roku 2023 je naším cílem zdvojnásobit velikost formátu. Pro testování nových materiálů nebo textur na zakázku používáme formát „test“, který má velikost 800 × 500 mm. Všechny panely mají malý přesah materiálu z výroby (cca 10 mm), takže pokud máte zájem, nemusíme je seřezávat na čisté rozměry. Panely vyrábíme v tloušťkách 5, 10, 15 a 20 mm.

Vyrábíte i menší desky?

V nejmenších velikostech nabízíme vzorník šesti kusů destiček, každá destička má velikost formátu A6 nebo si můžete vybrat větší vzorek ve formátu A4. Pokud řešíte vzhled materiálu ve větším kontextu, doporučujeme koupit destičku ve větším formátu pro lepší vnímání textury.

Desky vždy vyrábíme ze standardních formátů, proto pokud potřebujete menší formát, rádi vám nabídneme odřezek podle dostupnosti na skladě, který by vám pasoval nebo je zapotřebí si koupit celou desku, do které se váš formát vyřízne. Zbytek desky bude také váš.

Nákup

Kolik bude stát doprava?

Desky ve formátu větším než 1000 x 1000 mm odesíláme na paletách kvůli jejich velikosti a váze. Zajistíme tak bezpečnou přepravu a k vám se panely dostanou bez jakýchkoliv problémů. Malé panely, vzorky nebo testovací formáty posíláme běžnou balíkovou přepravní službou.

Nabízíte slevu?

Slevu nabízíme při odběru od 5 desek a více. Pro bližší informace nás prosím kontaktujte.

Sponzorujete studenty?

Ano! I my jsme začínali při studiu a víme, že se nám každá pomoc hodila. Proto nabízíme 10% slevu na veškerý sortiment GOD panelů. .

Jak dlouho trvá než dostanu desky?

Jsme malá výrobní firma, ale naše skladovací zásoby se snažíme držet vždy plné. Záleží na vytíženosti objednávek. Jsme schopni dodávat v rámci 1-2 týdnů.

Jak probíhá platba?

Fakturujeme zakázky předem. U větších zakázek se zaplatí nejdříve záloha 50 % a zbytek se platí v průběhu nebo po obdržení.

Materiál

Na co si dát pozor při používání vašich produktů?

Plastový materiál, bohudík i bohužel, vydrží neuvěřitelný nápor. Ani voda, mráz nebo slunce naše produkty nezničí. Samozřejmě to ale není naprosto nezničitelný materiál. Jedním negativem je působení UV záření při použití v exteriéru. Panely mohou časem zkřehnout a vyblednout. To je však možné odbrousit nebo opálit plamenem a deska je jako nová! Ale nezkoušejte to prosím doma.

Jaká je cena za testování vlastního materiálu?

Seznámení a testování nového materiálu nám zabere pár pokusů než vyladíme správnou teplotu a čas. Výstupem je několik vzorků a celý testovací proces začíná na 3.900 Kč. Cena závisí na typu a komplikovanosti materiálu.

Můžete vyrobit desky i z mého materiálu?

Ano! Můžeme provést test s použitím vašeho materiálu a na základě výsledku budeme schopni potvrdit, za jakých podmínek jde z daného plastu vyrábět desky nebo požadovaný výrobek na míru.
Ideální je, když už je plast nadrcený a čistý. Bez samolepek, etiket nebo zbytků jiných surovin.

Jaké druhy plastů zpracováváte?

Umíme pracovat s každým termoplastem.
Nejčastěji používáme tyto skupiny: PP, PS, LDPE, HDPE, PET-G a PLA.

Jak je to s požární odolností desek?

Desky PS, PET-G, PVC mohou být certifikovány pro požární odolnost třídy B. Ostatní desky mohou mít certifikaci třídy E.

Opracování

Je to bez škrábanců?

Dokonalé jako sklo to není, ale rozhodně děláme naše panely bez vrypů. Desky mají střední až vyšší odolnost proti poškrábání. To záleží na zvoleném materiálu. Desky se dají vždy vyhladit přebroušením v závislosti na vybrané skupině.

A co to slepit?

Desky je možné lepit univerzálními lepidly na bázi chemoprenu. Všechny naše panely je případně možné použít pro svařování plastů. Důležité je, aby spojovací materiál byl vždy ze stejné skupiny plastů. 

Naleštíme to?

Existují různé metody leštění pro různé skupiny plastů. K leštění doporučujeme velmi jemné brusné papíry (např. zrnitost 2000 a výš) + silikonový olej nebo vodu.

Jak to odbrousíme?

K broušení můžete použít nástroje na broušení dřeva, jako jsou vibrační nebo kotoučové brusky, případně brusné nástavce na vrtačku. Doporučujeme nepoužívat vysoké rychlosti, protože při nich dochází k přehřívání materiálu a místo broušení tak dojde k roztavení a poškození povrchu. Je nutné sledovat stav brusného povrchu, brusných kotoučů, popřípadě i pásu. Pokud se zanesou, je nutné je včas vyčistit nebo vyměnit.

Je možné panely ohraňovat?

Rohy lze zapracovat pomocí horní ruční frézy na srážení hran. Po řezání pilou budete muset zbrousit hrany, abyste získali hladký povrch. Nejlepší je poté hrany strhnout zalamovacím nožem.

Tak to pojďme rovnou PROVRTAT! A jak?

Plast má tendenci „tahat“ vrtáky dovnitř.
Použijte k tomu techniku ​​dovnitř a ven. Pomáhá při odstraňování nahromaděných plastových třísek a snižuje teplotu vrtáku. Pro širší otvory doporučujeme vrtáky do dřeva a to zejména do plastů střední měkkosti, jako je polypropylen, polyethylen a polystyren. Dají se také koupit speciální vrtáky na plasty.

Můžeme to ohnout?

Naše desky můžete tvarovat jednoduše pomocí horkovzdušné pistole a svěráku! Je zapotřebí pracovat velice pomalu, ohyb zahřát na obou stranách desky a postupně zvyšovat ohybu. Následně držte panel v požadované poloze nebo úhlu, dokud nevychladne. Při přehřátí můžete vidět nepatrné puchýře a nedokonalosti, ale při lehkém zbroušení má povrch opět původní stav.

Naše tenké desky (do 5 mm) lze také ohřívat ve speciálním lisu pro vakuové formování. Požadovaná teplota závisí na typu plastu, například pro polyethylen je to 80 -100 °C, pro polystyren a polypropylen 120 – 150°C a pro polykarbonát 170 – 180 °C. Teplota se liší také podle vybavení, které se používá se pro tvarování.

Můžete zahřát celou desku nebo jen její část, ale hlavně dbejte na rovnoměrné zahřívání oblasti, na které pracujete.

Tak to říznu úhlovou bruskou …

Na naše GOD panely určitě nedoporučujeme používat úhlové brusky. Mají moc vysoké otáčky, roztaví materiál a pak je obtížné jejich následné čištění. Navíc bude potřeba zahladit roztavené hrany.

Dá se řezat i laserem?

Raději ne, paprsek spojí rozříznuté hrany zase k sobě a napáchá více škody než užitku, takže nedoporučujeme používat laser. Doporučujeme používat cnc frézu, navíc díky ni můžete do desky cokoliv vygravírovat například svoje logo nebo iniciály.

No a co třeba rovnou vodní paprsek ?

Řez vodním paprskem je nejpřesnější možnost řezání našich panelů, proto pokud máte tuto možnost, jednoznačně doporučujeme.

Jaké jsou možnosti opracování?

GOD panely jsou vodotěsné a odolné většině chemikálií.

Materiál lze opracovávat nástroji na dřevo. Dá se do něj vrtat, řezat (CNC, dřevoobráběcí pilové kotouče, frézky a vodní paprsek).

Povrch panelů lze brousit a leštit, aby se dosáhlo jakéhokoliv povrchu od matu po zrcadlový lesk. Skupiny PS, PET a  jdou leštit lépe než ostatní.

Panely mohou být tepelně tvarovány, aby vytvořily výrazné tvary pro vaše návrhy.

Materiál se snadno spojuje lepidlem, šrouby nebo speciálním upevněním

Jak skladovat recyklované desky?

Stejně jako dřevo se i naše panely mohou ohýbat, jsou-li pod zatížením. Aby zůstaly rovné, tak je nejlepší je uložit úplně horizontálně, tak aby byly podložené po celé ploše. I přes vysokou odolnost proti poškrábání, tak se některé skupiny plastů mohou  poškrábat, jsou-li užívány nebo skladovány nebo používány ve špinavém prostředí prostředí.

Jak řezat naše GOD panely?

Ostré dřevoobráběcí bity a pilové kotouče dobře fungují s našimi panely. Běžné pilové kotouče na dřevo budou fungovat na kotoučových pilách a formátovacích řezačkách. Nejlepší výsledky dávají speciální pilové kotouče na plasty. Nízké tření pomůže eliminovat jakékoliv riziko roztavení, takže my doporučujeme nože s hodně zuby a používání rychlých rotací. Pomalé zasouvání panelů do řezného kotouče. Vyvarujte se poškození panelů třeba tvrdými svorkami. Mohli by v sobě nechat stopu to velmi silném dotažení. Pily s větším ozubením (vzdálenost mezi zuby) a jejich zuby jsou mírně pod úhlem ven fungují dobře. V případě pochybností se obraťte na svého prodejce o radu.

Chcete obrábět na CNC fréze?

CNC router je ideální způsob, jak řezat naše panely! Je velmi důležité volit vrtáky s jednou drážkou pro plasty s vyšším zatížením a mít vhodný průměr, aby nedošlo k tavení materiálu.

Pokud pracujete při vysokých rychlostech my doporučujeme zvolit větší kusy. Navíc doporučujeme přidat i vysavač pro odběr odřezků plastu, aby se netavily na vrták a samotné desky zpět. Pokud si panely nebudete obrábět sami, tak řekněte firmě ať plastové desky pevně uchytí. Vakuové uchycení funguje také výborně. U jednodušších CNC frézek upevněte panel k základně tak, aby nemohl pohybovat během procesu obrábění. Při konturování pomocí CNC frézky používejte bity, jejichž délka čepele přesahuje tloušťku materiálu vždy minimálně o 5 mm. To je nezbytné, aby třísky opouštěly oblast frézování. Vždy si dávejte pozor, aby nedošlo k přehřátí bitu. Vhodné jsou průměry od 3 mm do 11mm.