Plastic guys jsou na Hithitu! Zpracujme společně 100 000 kg plastu.  Číst více →

Menu

Z plastového odpadu budou útulny pro turisty 🎒

Vypadá jako obří krystal křemene, i když je vyrobený z plastových odpadů. Jde totiž o netradiční chatku, takzvanou útulnu, která se může stát na noc útočištěm před deštěm a zimou pro až sedm výletníků putujících přírodou.

„Z plastového odpadu umíme po jeho vyčištění a nadrcení vytvořit hmotu, která se dobře řeže a slouží jako opláštění domečku. Plastová hmota izoluje chatku před vodou a chladem. Plasty už nebude nutné díky tomuto nápadu odvážet ke zpracování na druhý konec světa,“ řekl Právu spolutvůrce projektu Marco Aulisa z brněnského Vysokého učení technického (VUT).

Vizualizace zachycující Plastic Crystal v přírodě.

První z těchto útulen, nazvaná Plastic Crystal, již stojí v areálu stavební fakulty školy. Aulisa projekt vytvořil se svými spolužáky Štěpánem Mackem a Ondřejem Venclíkem.

Domeček vyrobili ze 400 kilogramů plastů. Ve spodní části je stolek, který po složení uvolní místo pro přespání čtyř lidí. Po žebříku lze vyšplhat na horní palandu. Na ní mohou přespat další tři lidé.

Nápad vznikl po vzoru chat, které lze najít ve Skandinávii, na Islandu nebo v Grónsku. Stojí v divočině, využít je může každý. Trojice budoucích brněnských architektů vyšla z toho, že je nutné i v lesích šetřit dřevem a jak použít plastové odpadky, které se v nich hromadí. Na zpracování plastu si vyrobili vlastní drtičku.

K výrobě prvního domku použili více než tisíc kelímků od kosmetiky a přes kilometr použitých plastových trubek. Tvůrci tohoto materiálu tvrdí, že je nejen odolný, ale navíc se s ním pracuje lépe než se dřevem. Desky jsou lehké, dají se snadno řezat, brousit i leštit. Vyrobit je lze v černém, šedém a také v bílém provedení.

První z plastových turistických útulen stojí v areálu stavební fakulty brněnského VUT.

V areálu stavební fakulty vypadá sice plastová útulna, řečeno s nadsázkou, jako raketa, v níž právě přiletěli mimozemšťané, má ale tvar krystalu a do přírody podle svých tvůrců zapadne.
V areálu školy poslouží jako netradiční studovna. Její tvůrci ale již jednají o výrobě dalších turistických domečků se soukromými vlastníky lesů. Projektem se je pokusí přesvědčit, že odpad z jejich pozemků je vlastně skrytý poklad, protože jej lze přeměnit v něco užitečného.

Dá se předpokládat, že se příští rok první útulna typu Plastic Crystal objeví i v některém ze zelených koutů Česka.

25. 10. 2019,
🕐 13:51

Autor: Vladimír Klepáč