Plastic guys jsou na Hithitu! Zpracujme společně 100 000 kg plastu.  Číst více →

Menu

Použité kelímky nebo sáčky místo dřeva. Plastic Guys vyrábějí nábytek z odpadu! 🪑

Sbírají plastový odpad, který pak místo do popelnice dovezou do kavárny. Už ale není v podobě kelímků nebo sáčků. Zákazníci si na něj odloží třeba hrnek s čajem. Recyklovaný nábytek z odpadu vyrábí trojice studentů z brněnské techniky. Říkají si Plastic Guys.

Odpad nejprve roztřídí, rozemelou na granulát, následně zahřejí a slisují. „Tím vzniknou pevné plastové desky. Každá je ručně vyrobená a naprostý originál,“ popsal jeden z autorů projektu Ondřej Venclík.

Vybroušená a vyleštěná deska poslouží jako stůl nebo třeba držák na kelímky. V destičce se čtyřmi otvory si pak zákazníci odnesou kávu nebo pivo s sebou.

Studenti je vyrobili nedávno třeba pro brněnskou kavárnu The Roses. „Podílíme se na nich i vlastním odpadem. Všechny plasty schováme, oni si je odvezou a z nich pak tvoří,“ popsal jednatel podniku Matyáš Růžička.

Pokud kavárna nemá dost vlastního plastu, z kterého by studenti nábytek vyrobili, mohou pomoci. Poslední rok a půl sbírali odpad z gastronomického i kosmetického průmyslu.

Toho využil i brněnský Natural Wine Shop. Na skoro čtyři metry dlouhém recyklovaném stole si tam brzy návštěvníci odloží sklenice při degustacích vína. „Hledali jsme pěkný nábytek, abychom obchod vybavili. Dřeva už tam budeme mít dost, hledali jsme alternativní produkt, třeba recyklovaný. Chtěli jsme pomoct životnímu prostředí. Náš odpad je z devětadevadesáti procent sklo a papír, takže jsme se dohodli, že plastový odpad seženou oni,“ poznamenal za podnik Adam Vaněrka.

Autor: Jana Tomalová