Plastic guys jsou na Hithitu! Zpracujme společně 100 000 kg plastu.  Číst více →

Menu

Projekt z VUT chce měnit plasty z černých skládek na útulny!

Projekt studentů Fakulty stavební Vysokého učení technického (VUT) v Brně má ambici měnit plasty z černých skládek na takzvané útulny. Cílem je vytvořit dostatek míst pro odpočinek v přírodě a zároveň úbytek černých skládek. V tiskové zprávě to včera uvedla Valerie Táborská z rektorátu vysoké školy.

Plastic Crystal 💎

Takzvaná útulna člověka podle studentů ochrání před nepřízní počasí, ale i před uspěchanou dobou moderní civilizace. Jde o stavbu k odpočinku v přírodě, která se skládá z dřevěného základu pokrytého plastovými deskami vyrobenými z nasbíraného odpadu. Jedna útulna v sobě nese víc než půl tuny recyklovaného plastového odpadu. Studenti svůj projekt nazvali Plastic Crystal.

„Po jednorázovém použití se z plastů stává odpad a ztrácí jakoukoliv hodnotu. My se snažíme tomuto materiálu budoucnosti vrátit jeho důstojnost. I proto jsme si vybrali formu krystalu, který je pro svoji vytříbenou formu známý,“ uvedl člen týmu Plastic Crystal Marco Aulisa.

„Velmi se nám líbí, jak ve skandinávských zemích můžete ve volné krajině přijít do otevřené chaty, uděláte si zde táborák, přespíte tu, ráno po sobě uklidíte a vrátíte vše do původního stavu. Náš krystal je přesně takto postaven a navíc pomáhá čistit přírodu,“ popsal vznik nápadu další člen tříčlenného týmu Ondřej Venclík.

Na fakultě v těchto dnech útulna vzniká, postavit jednu trvá asi měsíc. Do budoucna by ale chtěli studenti zkrátit dobu na polovinu. Kolik staveb do přírody umístí, zatím není jasné. A není podle nich ani jasné, jak se k projektu postaví veřejnost. „Budeme se snažit umísťovat tyto útulny do lesů v blízkosti turistických stezek tak, aby je mohli turisté při svých výletech využít k přespání. Zároveň to bude velký test pro naši mentalitu, protože takto volně přístupných objektů tu moc nemáme,“ uvedl další člen týmu Štěpán Macek.

Projekt realizován roku 2019 na Stavení fakultě VUT v Brně. Můžete se kdykoliv zastavit a vyzkoušet si ho!