Menu

Design z odpadu. Naše plastové desky chtějí architekti i kavárníci, chválí si Plastic guys

Mladí absolventi VUT, Marco Aulisa a Ondřej Venclík se rozhodli ukázat lidem, že plastový „odpad“ může sloužit dál. A může mu to i slušet. Jejich lisované desky ze stoprocentního recyklátu dnes zdobí interiéry více než 120 kaváren, firem, restaurací, barů a nově i sídlo slovenského Forbesu. 

„Plastici“ spolupracují s firmami jako Adidas, mmcité a Ambiente. A teď s udržitelnějšími a ekologičtějšímu alternativami vystupují do stavebnictví. 

„Naše desky z recyklovaného a recyklovatelného plastu z Brna je možné znovu nahřát a tvarovat. Slouží proto jako ideální univerzální produkt, použitelný v různých formách i tvarech. Klíčové je, že desky jsou vždy z jedné plastové skupiny bez příměsí, aby se daly opět recyklovat a neskončily v přírodě, ve spalovně nebo na skládce,“ pochvaluje si Venclík.

Plastové desky z produkce Plastic guys obsahují nadrcená víčka od PET lahví nebo kelímky od jogurtů z recyklačních center a také od lokálních firem, které produkují vlastní odpadní materiál. „Nepoužíváme žádná lepidla, barviva a podobně,“ chlubí se výrobci. 

I proto se jejich produkty dají recyklovat opakovaně a použít minimálně třináctkrát. „Kam až se dá v opakovaném zpracování plastového odpadu zajít, ukáže budoucnost,“ dodává druhý ze zakladatelů Marco Aulisa.

Plastic guys reprezentují generaci, která s odpady a přírodou hodlá nakládat šetrně, ekologicky, udržitelně. A taky ekonomicky. 

Neexportovat. Lepší je vyrábět lokálně

V roce 2024 se rozroste nejen pětičlenný tým brněnských Plastic guys, ale především jejich výrobní kapacita. „Budeme mít největší výrobní formát na světě,“ chlubí se mladí zakladatelé. A plánují zahraniční expanzi.

„Chceme dobýt Evropu i jiné kontinenty, ale odmítáme desky rozvážet kamionovou nebo lodní dopravou. Smysl nám dává otevření poboček s lokální výrobou,“ vypráví s nadšením a odkazem na Green Deal 2030. „Do té doby budeme muset všichni změnit své návyky a toto je jeden ze způsobů. Když už plast udělal od svého vzniku tak velkou pouť, bylo by absurdní, kdyby vše mělo skončit jedním napitím z petky.“

Plastové desky z Brna zaujaly i na letošním Designbloku. Řada zájemců o spolupráci i nových klientů kvitovala estetický vzhled i vlastnosti, splňující použití v interiérech, ale i exteriérech. Většina návštěvníků, kteří si desky mohli osahat, prý často považovala výrobky za umělý kámen. Příběh a původ desek proto sbíral sympatie i objednávky. „Lidé byli nadšení, když se dozvěděli, že se jedná o kelímky od jogurtu nebo plastové příbory a brčka.“

Levnější než nábytek z masivu

Podle mladých tvůrců většina architektů po celé střední Evropě materiál GOD panels z Brna zná nebo ho začínají používat. Boduje vizuální atraktivitou, skvělými mechanickými vlastnostmi – dá se krásně ohýbat i podsvítit – a taky cenou. „Všichni očekávají, že to bude velmi nákladné, ale jsme rádi, že se můžeme pyšnit nižšími cenami než většina deskových materiálů na trhu.“