
Když jsme se spojili s mmcité, nebylo to jen o vzniku nového produktu. Spojila se vize, zkušenost a odvaha změnit to, jak se díváme na městský prostor i na samotné materiály, ze kterých vzniká. Material Mínus není „jen recyklovaný plast“. Je to nový, kultivovaný materiál. Výsledek přístupu, kde se funkčnost a estetika propojují s respektem k životnímu prostředí.
„Veřejný prostor města je fascinující místo, setkávají se tu lidé i historie. Jsem rád, že mmcité design směřujeme právě sem. Můžeme ovlivňovat vkus lidí bez výběru – a to nás baví. Žádná exkluzivita, opravdová rovnost,“ říká David Karásek, český designér, spoluzakladatel mmcité a kreativní ředitel studia mmcité design.
Tahle spolupráce je důkazem, že když se potkají lidé s podobnými hodnotami, může vzniknout materiál, který má skutečný přesah – praktický, designový i ideový.
Plastový odpad jako základ nové estetiky
Recyklace je dnes často vnímána čistě technokraticky – jako nutné zlo. V Plastic guys to vidí jinak. A stejně tak i v mmcité. Staré lednice, kelímky, vyřazené autosedačky – to všechno se proměňuje na pevné, vizuálně jedinečné desky, které nesou paměť svého původu. A přitom vypadají jako nová designová klasika.
„Baví nás vzhledové možnosti tohoto materiálu. V tuto chvíli pracujeme s černou a bílou variantou, ale do budoucna počítáme i s individuálními barevnými řešeními. Díky Plastic guys můžeme nabídnout atypické desky, které nebudou nikde jinde na světě,“ doplňuje Karásek.
Ne alternativa – odpověď
Material Mínus není náhražka dřeva nebo kovu. Je to samostatný, rovnocenný a přitom inovativní materiál, který odpovídá na reálné potřeby současného designu. mmcité hledalo dlouho recyklovaný materiál, který obstojí v exteriéru – na slunci, dešti, mrazu i proti vandalismu. Material Mínus to zvládá. A ještě víc – je snadno opracovatelný, znovu recyklovatelný a výrazně posouvá možnosti vizuálního i konstrukčního řešení.
„Materiál může být recyklovaný, a přesto krásný. Design, který děláme, není jen o formě, ale i o obsahu. Material Mínus dává věcem nový život a přináší smysl do veřejného prostoru,“ říká Karásek.
Cirkulární budoucnost začíná tady
Design od mmcité je dlouhodobě spojován s kvalitou a promyšleností. Každý detail má smysl. Material Mínus do tohoto světa vstupuje jako další krok směrem k budoucnosti, kde estetika a udržitelnost nejsou v rozporu – ale jdou ruku v ruce.
„Myslím, že je nutné přejít z lineárního modelu – vyrobit, použít, vyhodit – na uzavřený cyklus. Nejen v designu, ale ve všech odvětvích. Ať už kvůli CO₂, nebo kvůli budoucím generacím,“ říká David Karásek. A právě proto si Plastic guys a mmcité rozumí – nebojí se změny, ale určují její směr.
Co bude dál?
Materiál Mínus se aktuálně testuje na kolekcích Morse, Morse Dot a Orbit, další v řadě je lavička Linfa od italských studií Cattaneo Design a AG&P greenscape. A výhledově? Přístřešky, paravány, a možná i prvky, které dnes ještě neexistují.
„Velmi si vážíme našich měst, a tak se je snažíme dělat stále krásnější. Pro nás je městský mobiliář kulturní misí,“ uzavírá Karásek.
Chcete být součástí?
Pokud tvoříte, navrhujete nebo přemýšlíte o udržitelném prostoru – přidejte se. Material Mínus je víc než materiál. Je to začátek nové éry. Jsme připraveni zpracovat plastový odpad i pro váš projekt – jako estetický, trvanlivý a odpovědný prvek veřejného prostoru.
Budoucnost měst začíná u materiálu. Ten náš se jmenuje Material Mínus.
Více o spolupráci najdete zde.






